Pierwsze skojarzenie?
Zapewne wiekszość odpowie – nauka wymowy, poprawa artykulacji, korygowanie wad wymowy.
Tak, to prawda niemniej jednak to tylko niewielki zakres pomocy, jaką mogą uzyskać dzieci podczas wizyty u logopedy.
Niestety wielu rodziców w ten sposób postrzega pracę logopedów, nie zdając sobie sprawy, że część z nas zajmuje się dziećmi w różnym wieku…. niemowlętami, a nawet noworodkami! Wciąż jest niska świadomość społeczeństwa na temat opieki logopedycznej, jaką zapewniamy dzieciom z grupy ryzyka nieprawidłowego rozwoju lub niepełnosprawności. Wszelkie bowiem deficyty w rozwoju, które mogą rzutować na proces rozwoju mowy można wychwycić już w pierwszym roku życia dziecka. Tak bardzo ważna jest zatem obserwacja maleństwa i wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń, wszystko po to, aby odpowiednio szybko reagować i tym samym nie dopuścić do daleko idących konsekwencji, a także sytuacji, kiedy deficyty będą trudne do złagodzenia.
Warto sobie uświadomić, że rozwój dziecka przebiega płynnie, każdy poziom rozwoju budowany jest na wcześniejszym poziomie, przechodzi do następnego i tak dalej… należy zatem traktować go jako całość. Wczesne wykrycie ewentualnych deficytów i objęcie dziecka odpowiednią opieką daje mu szansę na uchronienie przed utrwaleniem się tych zaburzeń, które z kolei będą pociągać za sobą kolejne trudności rozwojowe. Jedna umiejętność jest fundamentem do prawidłowego rozwoju kolejnej sprawności.
Działania terapeutyczne mają wartość wyłącznie przy aktywnej współpracy rodziców. To opiekunowie bowiem spędzają z dzieckiem najwięcej czasu, zwłaszcza w pierwszych latach jego życia. Wsparcie logopedy służy przede wszystkim udzieleniu rodzicom kluczowych informacji mających na celu zapobieganie wzmacniania nieprawidłowości oraz eliminowanie w rodzicach niekorzystnych zachowań czy mechanizmów, które mogą przyczynić się do trudności rozwojowych dziecka, a które naturalnie wynikają z nieświadomości rodziców. Odbycie profilaktycznej konsultacji z logopedą pozwoli zwiększyć ilość prawidłowych sekwencji oraz aktywności, które będą dla dziecka wartościowe rozwojowo. Stymulację rozwoju dziecka należy rozumieć jako proces, w którym terapeuta wraz z rodzicami oddziaływują na poszczególne sfery rozwojowe dziecka, celem minimalizowania skutków nieprawidłowości na tle genetycznym lub okołoporodowym. Dzięki tym przemyślanym i zamierzonym strategiom terapeutycznym, z tygodnia na tydzień dziecko jest w stanie opanować poszczególne cele terapeutyczne, tym samym rozbudowuje i kolejno generalizuje nabyte umiejętności.